Zajímavosti

Magnetický písek pláží Černého moře

Magnetický písek

Oblast s magnetickým černým pískem se táhne po březích Černého moře v oblasti Adžara v délce asi 50 kilometrů. Extrémně bohaté na magnetické horniny jsou pak oblasti kolem ústí řek Supsa a Natanebi, kde je obsah magnetitu, hematitu a maghemitu asi 2-3%. Celá tato oblast vyniká také průzračnou vodou, čistým vzduchem plynoucím z horského sevření a borovými háji uvolňujícími blahodárné silice.

Složení písku

Písek z pláže před resortem Magnetic Beach jsme podrobili laboratorním zkouškám v české státní laboratoři Výzkumného ústavu stavebních hmot (VUSTAH). Podíl magnetických minerálů (magnetit + hematit + maghemit) je 1,9% dle laboratorního protokolu číslo 082/2019 ze vzorku odevzdaného dne 12.9.2019. Průměrná velikost zrnek písku se pohybuje okolo 5 mm.

Magnetit 0,5%

Léčebné účinky magnetitu znala už Hildegard von Bingen v raném středověku a používá ho i dnešní přírodní léčitelství a lékařství. Magnetit má díky svým magnetickým vlastnostem harmonizující účinek na tu část mozku, kterou nazýváme hypothalamus. Magnetit nejenže vyváženě podporuje základní funkce jako hlad, žízeň a tělesnou teplotu, ale také regulací hospodaření s vodou, minerálními látkami a solí chrání před zlomeninami, onemocněními kloubů a deformacemi. Magnetit léčí i ischias, křeče lýtkových svalů, stehen a v oblasti šíje. Přímým působením na hypofýzu podporuje magnetit i funkci žláz, které souvisejí s látkovou výměnou, jako jsou slinivka, slezina a orgány lymfatického systému. Pomáhá čistit krev a regulovat hladinu cukru v krvi, takže magnetitem se cukrovka a onemocnění krve dají zmírnit, dokonce i vyléčit.

Hematit 0,6%

Uvádí do rovnováhy tělo, mysl i ducha. Zvyšuje sebevědomí. Posiluje životní odvahu, spontánnost, optimismus a vůli. Umožňuje lépe rozeznávat pravdu a lež. Odstraňuje poruchy spánku. Podporuje vazbu kyslíku na červené krvinky. Má kladný vliv při menstruačních potížích. Používá se při léčení chudokrevnosti, ztrátách krve, po zraněních a operacích. Pomáhá při oběhových problémech – Raynaudova nemoc a nemoci krve – anémie, leukémie. Celkově posiluje a regeneruje organismus, zvyšuje vitalitu a brzdí negativní vlivy okolí. Podporuje činnost ledvin při čištění krve a současně pomáhá regenerovat jejich tkáň. Léčí křeče v nohou, zahání úzkost a nespavost. Dokáže vyhánět z těla horečku.

Maghemit 0,8%

Jeden z dalších vzácných a léčivých feromagnetických minerálů.

Muskovit 4,7%

Pozitivně působí na zdravotní problémy, jako jsou žaludeční vředy, záněty žlučníku a ledvin, záněty nervů, diabetes, infekce a horečky. Muskovit navozuje vnitřní klid a uvolnění, umožňuje rozvahu, toleranci a nadhled. Posiluje srdeční činnost, slinivku břišní a žlučník.

Augit 41,1%

Augit je černá magmatická hornina. Proto je písek na naší pláži téměř černý. Tento minerál je údajně vhodný pro léčbu bolesti zad.

Albit 16,1%

Název Albit pochází z latinského albus, čili bílá. Posiluje nervovou soustavu, slaďuje všechny funkce organismu, utlumuje bolesti. Působí proti hormonálním poruchám a snížené funkci ledvin. Z kamene Albitu jsou také vyráběny různé ozdoby, které své majitele chrání a zároveň léčí. Albitu se také někdy říká Měsíční kámen.

Křemen 15,8%

Nejdokonalejší léčivý kámen, nejsilnější zesilovač energie. Vaše bio magnetické pole se v případě, že držíte v ruce křemen, zdvojnásobí. Současně křemen odstraňuje svalové křeče a chrání před radiací. Vytváří elektromagnetické vlny a odstraňuje elektrostatický náboj. Na mentální úrovni křemen napomáhá soustředění a uvolňuje dosud uzamčenou paměť. Podněcuje činnost imunitního systému a uvádí tělo do rovnováhy. Výborně působí při hojení popálenin.

Psammoterapie – písek, který léčí

Magnetické písky v sobě obsahují drobné částečky řady magnetických minerálů (např. magnetit, hematit, maghemit). Působení magnetického pole na lidské tělo aktivuje chemické a biologické procesy na úrovni buněk, zlepšuje cirkulaci krve, lymfatický oběh a okysličování organizmu, což vše výrazně napomáhá regeneraci a hojení a tlumí zánětlivé reakce v těle. Samotný písek působí jako jemná mechanická masáž kůže. Oproti běžné magnetoterapii je zde pozitivní působení magnetismu zesíleno slunečním zářením, nahříváním písku, teplou průzračnou vodou, silicemi z borových hájů a čistým vzduchem.

Léčebný efekt

★ obtíže pohybového aparátu
★ problémy kardiovaskulární a dýchací soustavy, astma
★ revmatické potíže, osteoporóza, artritida
★ svalové a kožní potíže, alergie
★ neplodnost, gynekologické a urologické potíže
★ dětské nemoci jako jsou obrna či nemoci páteře
★ rehabilitace po úrazech, urychlení hojení
★ rehabilitace sportovců po zátěži a extrémních výkonech

Magnetické písky v ostatních zemích světa

Magnetické písky se nacházejí i na několika dalších místech světa (Kamčatka, Nový Zéland, Havaj, Japonsko, Tenerife, Island, Sevastopol na Ukrajině, Bulharsko a sever Turecka). Pouze v oblasti Adžary a Gurie se sešly unikátní faktory: nízké magnetické pole, silice z pinií, čistý vzduch z hor, teplé klima s křišťálovým mořem a vysoký obsah magnetických hornin v písku na pláži. Ve světě začala být velice populární centra magnetoterapie, která využívají uměle vyrobená zrna s magnetickými minerály.

Magnetic Beach Resort je již otevřen. Webové stránky hotelu můžete navštívit zde.